SQP200JB-7K5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SQP200JB-7K5
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 7.5K OHM 5% 2W AXIAL
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Through Hole Resistors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Composition :
Metal Oxide Film
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Feature :
Anti-Arc, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Size / Dimension :
0.276 Squarex0.709L 7.00mmx18.00mm
Packaging :
Bulk
Power (Watts) :
2W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±5%
Resistance :
7.5kOhm
Package / Case :
Axial
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Number of Terminations :
2
Series :
SQP
Datasheets
SQP200JB-7K5
7.5kOhm, 2W, Metal Oxide Film,