SQ48T10050-PBC0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SQ48T10050-PBC0
Manufacturer
Bel Power Solutions
Package / Case
8-DIP Module, 1/8 Brick
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 5V 50W
Manufacturer :
Bel Power Solutions
Product Category :
Type :
Isolated Module
Efficiency :
89.5%
Series :
SemiQ™ SQ48 (50W)
Voltage - Output 1 :
5V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Applications :
ITE (Commercial)
Number of Outputs :
1
Mounting Type :
Through Hole
Power (Watts) :
50W
Voltage - Input (Max) :
75V
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
8-DIP Module, 1/8 Brick
Feature :
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Packaging :
Bulk
Control Features :
Enable, Active High
Current - Output (Max) :
10A
Voltage - Isolation :
2kV
Voltage - Input (Min) :
36V
Size / Dimension :
2.30Lx0.90W x 0.26 H 58.4mmx22.9mmx6.6mm
Datasheets
SQ48T10050-PBC0
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    LINE FILTER 100VDC 5A TH
    LINE FILTER 100VDC 5A TH
    LINE FILTER 100VDC 10A TH
    LINE FILTER 100VDC 20A TH
    LINE FILTER 100VDC 10A TH