SQ48T04120-NDC0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SQ48T04120-NDC0
Manufacturer
Bel Power Solutions
Package / Case
4-SMD, No Lead
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 12V 48W
Manufacturer :
Bel Power Solutions
Product Category :
Frequency Stability :
±1ppm
Features :
OCP, OTP, OVP, UVLO
Package / Case :
4-SMD, No Lead
Output :
Clipped Sine Wave
Base Resonator :
Crystal
Width :
22.86 mm
Depth :
36.83 mm
Voltage - Output 1 :
12 V
Type :
TCXO
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
RoHS :
Compliant
Output Voltage :
12 V
Efficiency :
87 %
Voltage - Supply :
3.3V
Package :
Tape and Reel (TR)
Max Output Current :
4 A
Height :
10.16 mm
Min Operating Temperature :
-40 °C
Max Power Dissipation :
48 W
Output Current :
4 A
Base Product Number :
516
Number of Outputs :
1
Ratings :
Packaging :
Bulk
Max Operating Temperature :
85 °C
Max Input Voltage :
75 V
Isolation :
Isolated
Current - Supply (Disable) (Max) :
Function :
Frequency :
26 MHz
Mounting Type :
Surface Mount
Length :
58.42 mm
Current - Supply (Max) :
2.5mA
Size / Dimension :
0.079 L x 0.063 W (2.00mm x 1.60mm)
Radiation Hardening :
No
Absolute Pull Range (APR) :
Series :
516
Height - Seated (Max) :
0.031 (0.80mm)
Min Input Voltage :
36 V
Product Status :
Active
Output Power :
50 W
Spread Spectrum Bandwidth :
Number of Pins :
8
Isolation Voltage :
2 kV
Datasheets
SQ48T04120-NDC0
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    LINE FILTER 100VDC 5A TH
    LINE FILTER 100VDC 5A TH
    LINE FILTER 100VDC 10A TH
    LINE FILTER 100VDC 20A TH
    LINE FILTER 100VDC 10A TH