SPM6545VT-3R3M-D
Mfr.Part #
SPM6545VT-3R3M-D
Description
INDUCTORS FOR POWER CIRCUITS, FO
Fixed Inductors
Core Material :
Metal
Application :
Automotive
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Inductance :
3.3 µH
Q @ Freq :
RMS Current (Irms) :
17.7A
Product Category :
Power Inductors - SMD
Type :
Drum Core, Wirewound
Mounting Style :
PCB Mount
Self Resonant Frequency :
Product :
Power Inductors
Mounting Type :
Surface Mount
Height :
4.5 mm
Product Length :
7mm
Length :
7 mm
Height - Seated (Max) :
0.177" (4.50mm)
Features :
Product Status :
Active
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension :
0.276" L x 0.256" W (7.00mm x 6.50mm)
Package :
Digi-Reel?
TDK
Qualification :
AEC-Q200
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Tolerance :
±20%
Diameter :
Package / Case :
Nonstandard
Supplier Device Package :
Current - Saturation (Isat) :
17.7A
Test Frequency :
100 kHz
Termination Style :
SMD/SMT
Brand :
TDK
Saturation Current :
13.1 A
Product Width :
6.5mm
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Termination :
Standard
Series :
SPM-VT-D
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Inductance Tolerance :
± 20%
Product Type :
Fixed Inductors
Packaging :
MouseReel
Material - Core :
Metal
Width :
6.5 mm
Current Rating (Amps) :
7.6 A
RoHS :
Details
Ratings :
AEC-Q200
Shielding :
Shielded
Product Height :
4.5mm
Frequency - Self Resonant :
DC Resistance (DCR) :
18.8mOhm Max
Datasheets
SPM6545VT-3R3M-D
TDK Corporation SPM6545VT-3R3M-D
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD