SPM6530T-1R0M120
Mfr.Part #
SPM6530T-1R0M120
Description
FIXED IND 1UH 13A 7.81 MOHM SMD
Stock
322
In Stock :
322
Current - Saturation :
14.1A
Lead Free :
Lead Free
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Current Rating :
13A
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Mounting Type :
Surface Mount
HTS Code :
Depth :
6.8mm
Package / Case :
Nonstandard
Packing Method :
TR, 13 INCH
Tolerance :
±20%
REACH SVHC :
No SVHC
Inductance :
1μH
Factory Lead Time :
14 Weeks
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Series :
SPM
Test Frequency :
100kHz
Size / Dimension :
0.280Lx0.256W 7.10mmx6.50mm
Mount :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
DC Current :
13A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max DC Current :
1A
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Number of Functions :
1
Published :
2010
Number of Terminations :
2
RMS Current (Irms) :
13A
Termination :
SMD/SMT
ECCN Code :
EAR99
Military Standard :
Not
Inductance Tolerance :
20%
Shielding :
yes
Case/Size Code :
6530
Height Seated (Max) :
0.118 3.00mm
Height :
3mm
Material - Core :
Metal
Number of Pins :
2
DC Resistance (DCR) :
7.81mOhm Max
Datasheets
SPM6530T-1R0M120
TDK Corporation SPM6530T-1R0M120
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD