SPM6530T-1R5M100
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SPM6530T-1R5M100
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 1.5UH 11A 10.67MOHM SM
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Fixed Inductors
RMS Current (Irms) :
11A
Test Frequency :
100kHz
Type :
Wirewound
Operating Temperature :
-40°C~125°C
DC Resistance (DCR) :
10.67mOhm Max
HTS Code :
DC Current :
11A
Pbfree Code :
yes
Case/Size Code :
Package / Case :
Nonstandard
Packing Method :
TR, 13 INCH
Size / Dimension :
0.280Lx0.256W 7.10mmx6.50mm
Termination :
SMD/SMT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shielding :
yes
Current Rating :
11A
Max DC Current :
1.5A
Inductance Tolerance :
20%
Number of Terminations :
2
Number of Pins :
2
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Factory Lead Time :
14 Weeks
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Radiation Hardening :
No
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Military Standard :
Not
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Tolerance :
±20%
ECCN Code :
EAR99
Number of Functions :
1
Height Seated (Max) :
0.118 3.00mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height :
3mm
Inductance :
1.5μH
Current - Saturation :
11.5A
Material - Core :
Metal
Series :
SPM
REACH SVHC :
No SVHC
Mount :
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Depth :
6.8mm
Mounting Type :
Surface Mount
Datasheets
SPM6530T-1R5M100
TDK Corporation SPM6530T-1R5M100
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD