SPCX471M02R
Mfr.Part #
SPCX471M02R
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Description
CAP ALUM POLY 470UF 20% 2V SMD
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
HTS Code :
Published :
Tan Delta :
0.06
Tolerance :
±20%
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Width :
4.3mm
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
15mOhm
Packing Method :
TR, 13 INCH
Applications :
GENERAL PURPOSE
Termination :
SMD/SMT
Capacitance :
470µF
Leakage Current :
0.094mA
ECCN Code :
EAR99
Ripple Current :
2.7A
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Life (Hours) :
1000 hours
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2V
Mounting Type :
Surface Mount
Surface Mount Land Size :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Type :
Polymer
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Length :
7.3mm
Ripple Current @ High Frequency :
2.7A @ 100kHz
Polarity :
POLARIZED
3 (168 Hours)
Height Seated (Max) :
0.075 1.90mm