SPA121M06R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SPA121M06R
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM POLY 120UF 20% 6.3V SMD
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
6.3V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packing Method :
TR
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Capacitance :
120μF
Type :
Polymer
Width :
4.3mm
HTS Code :
Lead Free :
Lead Free
Reach Compliance Code :
Unknown
Mount :
Surface Mount
Surface Mount Land Size :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
7mOhm
Height Seated (Max) :
0.110 2.80mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
6.3V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Ripple Current :
3.5A
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Life (Hours) :
1000 hours
Ripple Current @ High Frequency :
3.5A @ 100kHz
JESD-609 Code :
e3
Length :
7.3mm
Leakage Current :
0.04536mA
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Series :
SPA
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Surface Mount
Applications :
GENERAL PURPOSE
Polarity :
POLARIZED
Datasheets
SPA121M06R
Cornell Dubilier Electronics SPA121M06R
120μF ±20% 2917 (7343 Metric) 0.110 2.80mm Tape & Reel (TR) 7mOhm SPA Surface Mount Polymer General Purpose