SMP80MC-270
Mfr.Part #
SMP80MC-270
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
DO-214AA, SMB
Description
THYRISTOR 270V 200A DO214AA
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Max Surge Current :
80A
Number of Pins :
2
JESD-609 Code :
e3
Max Operating Temperature :
150°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Factory Lead Time :
17 Weeks
Voltage - Rated DC :
270V
Min Operating Temperature :
-55°C
Mount :
Surface Mount
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
Lead Free :
Lead Free
Number of Terminations :
2
Capacitance :
25pF
Width :
3.95mm
Telecom IC Type :
SURGE PROTECTION CIRCUIT
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
270V
Number of Functions :
1
Series :
SMP, TRISIL™
Number of Elements :
1
Breakdown Voltage :
270V
Radiation Hardening :
No
Max Breakdown Voltage :
270V
ECCN Code :
EAR99
Reverse Standoff Voltage :
243V
Hold Current :
150mA
REACH SVHC :
No SVHC
Peak Pulse Current :
200A
Height :
2.45mm
Polarity :
Bidirectional
Termination :
SMD/SMT
Operating Supply Voltage :
243V
Mounting Type :
Surface Mount
Current - Hold (Ih) :
150mA
Length :
4.6mm
Base Part Number :
SMP80
Package / Case :
DO-214AA, SMB
Voltage - Breakover :
345V