SMP80MC-160
Mfr.Part #
SMP80MC-160
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
DO-214AA, SMB
Description
THYRISTOR 160V 200A DO214AA
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Hold Current :
150mA
Pin Count :
2
Package / Case :
DO-214AA, SMB
Operating Supply Voltage :
144V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
80A
Series :
SMP, TRISIL™
Voltage - Breakover :
205V
Terminal Form :
C BEND
Termination :
SMD/SMT
Telecom IC Type :
SURGE PROTECTION CIRCUIT
Max Surge Current :
250A
Max Operating Temperature :
150°C
Polarity :
Bidirectional
Min Operating Temperature :
-40°C
Terminal Position :
Dual
Width :
3.95mm
Qualification Status :
Not Qualified
Voltage - Rated DC :
160V
Peak Pulse Current :
200A
Number of Functions :
1
Number of Terminations :
2
Mounting Type :
Surface Mount
Base Part Number :
SMP80
Number of Elements :
1
Length :
4.6mm
Current - Hold (Ih) :
150mA
Height :
2.45mm
Capacitance :
25pF
Reach Compliance Code :
not_compliant
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-30 Code :
R-PDSO-C2
Surface Mount :
yes
Breakdown Voltage :
160V