SMP80MC-230
Mfr.Part #
SMP80MC-230
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
DO-214AA, SMB
Description
THYRISTOR 230V 200A DO214AA
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Terminal Form :
C BEND
Max Operating Temperature :
150°C
Voltage - Rated DC :
230V
Breakdown Voltage :
230V
Mounting Type :
Surface Mount
Capacitance :
25pF
Peak Pulse Current :
200A
Length :
4.6mm
Package / Case :
DO-214AA, SMB
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Breakover :
295V
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Surface Mount :
yes
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
80A
Pin Count :
2
Number of Elements :
1
Min Operating Temperature :
-40°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Hold Current :
150mA
Lead Free :
Lead Free
Telecom IC Type :
SURGE PROTECTION CIRCUIT
Height :
2.45mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Number of Pins :
Max Surge Current :
250A
Polarity :
Bidirectional
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Functions :
1
Base Part Number :
SMP80
Operating Supply Voltage :
207V
Terminal Position :
Dual
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Width :
3.95mm
Reach Compliance Code :
not_compliant
Series :
SMP, TRISIL™
Qualification Status :
Not Qualified
Current - Hold (Ih) :
150mA