SMLJ90CE3/TR13
Mfr.Part #
SMLJ90CE3/TR13
Manufacturer
Microchip Technology
Description
TVS DIODE 90VWM 160VC DO214AB
Manufacturer :
Microchip Technology
Zener
Applications :
GENERAL PURPOSE
Power - Peak Pulse :
300W
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
90V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
18.8A
DO-214AB, SMC
Factory Lead Time :
14 Weeks
Bidirectional Channels :
1
Supplier Device Package :
DO-214AB
Voltage - Breakdown (Min) :
100V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Base Part Number :
SMLJ90
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
160V