SMLJ100CAE3/TR13
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SMLJ100CAE3/TR13
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-214AB, SMC
Datasheet
Download
Description
TRANSIENT VOLTAGE SUPPRESSOR
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Capacitance @ Frequency :
Product Category :
ESD Suppressors / TVS Diodes
Supplier Device Package :
SMLJ (DO-214AB)
Package :
Tape and Reel (TR)
Power Line Protection :
No
Power - Peak Pulse :
3000W (3kW)
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
100V
Type :
Zener
Product Status :
Active
Brand :
Subcategory :
TVS Diodes / ESD Suppression Diodes
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Breakdown (Min) :
111V
Microchip
Bidirectional Channels :
1
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
162V
Series :
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Base Product Number :
SMLJ100
Mounting Type :
Surface Mount
Applications :
GENERAL PURPOSE
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
18.6A