SMLJ78E3/TR13
Mfr.Part #
SMLJ78E3/TR13
Description
TVS DIODE 78VWM 139VC DO214AB
Product Category :
Peak Pulse Current :
21.6A
Power - Peak Pulse :
300W
Direction :
Unidirectional
Base Part Number :
SMLJ78
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Mount :
Surface Mount
Reverse Standoff Voltage :
78V
Supplier Device Package :
DO-214AB
Applications :
GENERAL PURPOSE
Test Current :
1mA
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
78V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
21.6A
Published :
Number of Pins :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Peak Pulse Power :
3kW
Max Operating Temperature :
150°C
Unidirectional Channels :
Zener
Min Operating Temperature :
-65°C
Factory Lead Time :
14 Weeks
Max Reverse Leakage Current :
2µA
Voltage - Breakdown (Min) :
86.7V
Power Line Protection :
No
Element Configuration :
Single
Clamping Voltage :
139V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
139V