SMLJ75CAE3/TR13
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SMLJ75CAE3/TR13
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-214AB, SMC
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 75VWM 121VC DO214AB
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Power Line Protection :
No
Bidirectional Channels :
1
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Terminal Finish :
MATTE TIN
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
3000W
Polarity :
Bidirectional
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
75V
Mounting Type :
Surface Mount
Configuration :
Single
RoHS Status :
RoHS Compliant
Base Part Number :
SMLJ75
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Applications :
GENERAL PURPOSE
ECCN Code :
EAR99
Terminal Form :
C BEND
Factory Lead Time :
14 Weeks
Diode Element Material :
SILICON
Number of Elements :
1
Voltage - Breakdown (Min) :
83.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
121V
Type :
Zener
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
24.8A
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Power - Peak Pulse :
300W