SMLJ7.5E3/TR13
Mfr.Part #
SMLJ7.5E3/TR13
Description
TVS DIODE 7.5VWM 14.3VC DO214AB
Product Category :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Base Part Number :
SMLJ7.5
Max Operating Temperature :
150°C
Reverse Standoff Voltage :
7.5V
Unidirectional Channels :
1
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
14.3V
Min Operating Temperature :
-65°C
DO-214AB, SMC
Clamping Voltage :
14.3V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Supplier Device Package :
DO-214AB
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
7.5V
Test Current :
1mA
Peak Pulse Current :
22.4A
Number of Pins :
2
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
14 Weeks
Direction :
Unidirectional
Peak Pulse Power :
3kW
Mounting Type :
Surface Mount
Element Configuration :
Mount :
Surface Mount
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
209.8A
Max Reverse Leakage Current :
2µA
Power - Peak Pulse :
300W
Voltage - Breakdown (Min) :
8.33V