SMLJ64AE3/TR13
Mfr.Part #
SMLJ64AE3/TR13
Manufacturer
Microchip Technology
Description
TVS DIODE 64VWM 103VC DO214AB
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Direction :
Unidirectional
Test Current :
1mA
Unidirectional Channels :
1
Max Reverse Leakage Current :
2µA
Polarity :
Unidirectional
Reverse Breakdown Voltage :
71.1V
Power - Peak Pulse :
300W
Peak Pulse Power :
3kW
Supplier Device Package :
DO-214AB
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
29.2A
Power Line Protection :
No
Mount :
Surface Mount
Leakage Current :
2µA
Base Part Number :
SMLJ64
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Clamping Voltage :
103V
Voltage - Breakdown (Min) :
71.1V
Min Operating Temperature :
-65°C
Mounting Type :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
103V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Published :
Max Operating Temperature :
150°C
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
64V
Element Configuration :
Single
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Elements :
1
Peak Pulse Current :
29.2A
Reverse Standoff Voltage :
64V