SMLJ60CAE3/TR13
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SMLJ60CAE3/TR13
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-214AB, SMC
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 60VWM 96.8VC DO214AB
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Number of Terminations :
2
Peak Pulse Current :
31A
Lead Free :
Lead Free
Terminal Position :
Dual
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Type :
Zener
Bidirectional Channels :
1
Power Line Protection :
No
Element Configuration :
Single
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Form :
C BEND
Max Reverse Leakage Current :
2µA
Number of Pins :
2
Reverse Breakdown Voltage :
66.7V
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Applications :
GENERAL PURPOSE
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
291.3A
Number of Elements :
1
Max Breakdown Voltage :
73.7V
Base Part Number :
SMLJ6.0
Direction :
Bidirectional
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Reverse Standoff Voltage :
6V
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Breakdown (Min) :
6.67V
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
3000W
Factory Lead Time :
14 Weeks
Power - Peak Pulse :
300W
Mount :
Surface Mount
Diode Element Material :
SILICON
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
MATTE TIN
Peak Pulse Power :
3kW
RoHS Status :
RoHS Compliant
Test Current :
1mA
Current :
31A
Clamping Voltage :
10.3V
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
60V
Power Dissipation :
3kW