SMLJ51E3/TR13
Mfr.Part #
SMLJ51E3/TR13
Manufacturer
Microchip Technology
Description
TVS DIODE 51VWM 91.1VC DO214AB
Manufacturer :
Microchip Technology
Voltage - Breakdown (Min) :
56.7V
Unidirectional Channels :
1
Peak Pulse Current :
37A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Test Current :
1mA
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
51V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
37A
Power - Peak Pulse :
300W
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Peak Pulse Power :
3kW
Min Operating Temperature :
-65°C
Supplier Device Package :
DO-214AB
Published :
Max Reverse Leakage Current :
2µA
Mount :
Surface Mount
Reverse Standoff Voltage :
51V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
91.1V
Element Configuration :
Single
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Pins :
2
Factory Lead Time :
14 Weeks
Clamping Voltage :
91.1V
Direction :
Unidirectional
RoHS Status :
RoHS Compliant
Max Operating Temperature :
150°C