SMLJ48E3/TR13
Mfr.Part #
SMLJ48E3/TR13
Manufacturer
Microchip Technology
Description
TVS DIODE 48VWM 85.5VC DO214AB
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Peak Pulse Current :
35A
Peak Pulse Power :
3kW
Min Operating Temperature :
-65°C
Base Part Number :
SMLJ48
Published :
Max Reverse Leakage Current :
2µA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Elements :
1
Power - Peak Pulse :
300W
Supplier Device Package :
DO-214AB
Element Configuration :
Single
Leakage Current :
2µA
Max Operating Temperature :
150°C
Mounting Type :
Surface Mount
Mount :
Surface Mount
Polarity :
Unidirectional
Number of Pins :
2
Reverse Breakdown Voltage :
53.3V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
48V
Voltage - Breakdown (Min) :
53.3V
Factory Lead Time :
14 Weeks
Direction :
Unidirectional
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
85.5V
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Test Current :
1mA
Clamping Voltage :
85.5V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
35A
Applications :
GENERAL PURPOSE
Reverse Standoff Voltage :
48V