SMLJ26E3/TR13
Mfr.Part #
SMLJ26E3/TR13
Manufacturer
Microchip Technology
Description
TVS DIODE 26VWM 46.6VC DO214AB
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Peak Pulse Current :
64.4A
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
64.4A
Clamping Voltage :
46.6V
Test Current :
1mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Element Configuration :
Single
Direction :
Unidirectional
Power Line Protection :
No
Max Operating Temperature :
150°C
Power - Peak Pulse :
300W
Voltage - Breakdown (Min) :
28.9V
Peak Pulse Power :
3kW
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Reverse Standoff Voltage :
26V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
26V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
46.6V
Number of Pins :
2
Max Reverse Leakage Current :
2µA
Mount :
Surface Mount
Base Part Number :
SMLJ26
Min Operating Temperature :
-65°C