SMLJ24CA-TP
Mfr.Part #
SMLJ24CA-TP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
Description
TVS DIODE 24VWM 38.9VC DO214AB
Manufacturer :
Product Category :
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
3000W
Pbfree Code :
yes
JESD-30 Code :
R-PDSO-C2
Voltage - Breakdown (Min) :
26.7V
Surface Mount :
yes
Pin Count :
2
Number of Elements :
1
Bidirectional Channels :
1
Breakdown Voltage :
28.1V
Terminal Position :
Dual
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
77.2A
Power - Peak Pulse :
3000W 3kW
Polarity :
Bidirectional
Type :
Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
38.9V
Additional Feature :
UL RECOGNIZED, EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, PD-MIN
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Terminal Form :
C BEND
Diode Element Material :
SILICON
Factory Lead Time :
12 Weeks
Package / Case :
DO-214AB, SMC
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
24V
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
24V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Configuration :
Single
Surface Mount
Applications :
GENERAL PURPOSE
Power Line Protection :
No
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Clamping Voltage-Max :
38.9V