SMLJ24CA-QH
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SMLJ24CA-QH
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
DO-214AB, SMC
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 24VWM 38.9VC SMC
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Type :
Zener
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
Automotive
JESD-609 Code :
e3
Bidirectional Channels :
1
Factory Lead Time :
16 Weeks
Base Part Number :
SMLJ24
Series :
Automotive, AEC-Q101, SMLJ
Power Line Protection :
No
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
24V
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
38.9V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
77.2A
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Breakdown (Min) :
26.7V
Power - Peak Pulse :
3000W 3kW