SMLJ18CA-Q
Mfr.Part #
SMLJ18CA-Q
Manufacturer
Bourns, Inc.
Description
TVS DIODE 18VWM 29.2VC SMC
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
18V
Type :
Zener
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
Automotive, AEC-Q101, SMLJ
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
29.2V
JESD-609 Code :
e3
Base Part Number :
SMLJ18
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
102.8A
Voltage - Breakdown (Min) :
20V
DO-214AB, SMC
Bidirectional Channels :
1
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
14 Weeks
Power - Peak Pulse :
3000W 3kW