SMLJ170AE3/TR13
Mfr.Part #
SMLJ170AE3/TR13
Description
TRANSIENT VOLTAGE SUPPRESSOR
Product Category :
ESD Suppressors / TVS Diodes
Series :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Base Product Number :
SMLJ170
Unidirectional Channels :
Voltage - Breakdown (Min) :
189V
Power Line Protection :
No
Capacitance @ Frequency :
Brand :
Microchip
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
11A
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Supplier Device Package :
SMLJ (DO-214AB)
Subcategory :
TVS Diodes / ESD Suppression Diodes
Product Status :
Active
Package :
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C (TA)
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
170V
Power - Peak Pulse :
3000W (3kW)
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
275V