SMLJ16CAE3/TR7
Mfr.Part #
SMLJ16CAE3/TR7
Description
BI-DIRECTIONAL TVS
Product Category :
Brand :
Product Status :
Active
Power - Peak Pulse :
3000W (3kW)
Supplier Device Package :
SMLJ (DO-214AB)
Package :
Tape and Reel (TR)
Series :
Capacitance @ Frequency :
Voltage - Breakdown (Min) :
17.8V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Microchip
Bidirectional Channels :
1
Base Product Number :
SMLJ16
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C (TJ)
Subcategory :
TVS Diodes / ESD Suppression Diodes
Product Category :
ESD Suppressors / TVS Diodes
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
26V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
115.4A
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
16V