SMLJ16CA-Q
Mfr.Part #
SMLJ16CA-Q
Manufacturer
Bourns, Inc.
Description
TVS DIODE 16VWM 26VC SMC
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Factory Lead Time :
14 Weeks
Type :
Zener
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
16V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
26V
Voltage - Breakdown (Min) :
17.8V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
115.4A
Mounting Type :
Surface Mount
Base Part Number :
SMLJ16
Series :
Automotive, AEC-Q101, SMLJ
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power Line Protection :
No
Applications :
Automotive
Bidirectional Channels :
1
Power - Peak Pulse :
3000W 3kW