SMLJ160CE3/TR13
Mfr.Part #
SMLJ160CE3/TR13
Description
TRANSIENT VOLTAGE SUPPRESSOR
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
287V
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Package :
Tape and Reel (TR)
Series :
SMLJ
Power - Peak Pulse :
3000W (3kW)
Power Line Protection :
No
Microchip
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
160V
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C (TA)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Product Category :
ESD Suppressors / TVS Diodes
Product Status :
Active
Subcategory :
TVS Diodes / ESD Suppression Diodes
Brand :
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
10.4A
Bidirectional Channels :
1
Voltage - Breakdown (Min) :
178V