SMLJ160AE3/TR13
Mfr.Part #
SMLJ160AE3/TR13
Description
TRANSIENT VOLTAGE SUPPRESSOR
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C (TA)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
160V
Product Category :
ESD Suppressors / TVS Diodes
Brand :
Power Line Protection :
No
Capacitance @ Frequency :
Voltage - Breakdown (Min) :
178V
Power - Peak Pulse :
3000W (3kW)
Product Status :
Active
Mounting Type :
Surface Mount
Microchip
Subcategory :
TVS Diodes / ESD Suppression Diodes
Package :
Tape and Reel (TR)
Unidirectional Channels :
1
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
259V
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Base Product Number :
SMLJ160
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
11.6A