SMLJ13CAE3/TR13
Mfr.Part #
SMLJ13CAE3/TR13
Manufacturer
Microchip Technology
Description
TRANSIENT VOLTAGE SUPPRESSOR
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Voltage - Breakdown (Min) :
14.4V
Package :
Tape and Reel (TR)
Capacitance @ Frequency :
Subcategory :
TVS Diodes / ESD Suppression Diodes
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Base Product Number :
SMLJ13
Power Line Protection :
No
Supplier Device Package :
SMLJ (DO-214AB)
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
21.5V
Product Category :
ESD Suppressors / TVS Diodes
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C (TA)
Type :
Zener
Product Status :
Active
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
13V
Microchip
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
139.4A
Applications :
GENERAL PURPOSE
Bidirectional Channels :
1
Series :
Power - Peak Pulse :
3000W (3kW)