SMLJ13A-Q
Mfr.Part #
SMLJ13A-Q
Manufacturer
Bourns, Inc.
Description
TVS DIODE 13VWM 21.5VC SMC
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
13V
Series :
Automotive, AEC-Q101, SMLJ
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
21.5V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
139.4A
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Factory Lead Time :
14 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Base Part Number :
SMLJ13
Applications :
Automotive
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Unidirectional Channels :
1
Power Line Protection :
No
Voltage - Breakdown (Min) :
14.4V
Power - Peak Pulse :
3000W 3kW