SMLJ12A-QH
Mfr.Part #
SMLJ12A-QH
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
DO-214AB, SMC
Description
TVS DIODE 12VWM 19.9VC SMC
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Type :
Zener
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Unidirectional Channels :
1
Mounting Type :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Applications :
Automotive
Voltage - Breakdown (Min) :
13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
19.9V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Base Part Number :
SMLJ12
Power - Peak Pulse :
3000W 3kW
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
12V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
150.6A