SMLJ12A-Q
Mfr.Part #
SMLJ12A-Q
Manufacturer
Bourns, Inc.
Description
TVS DIODE 12VWM 19.9VC SMC
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Base Part Number :
SMLJ12
Unidirectional Channels :
1
Applications :
Automotive
JESD-609 Code :
e3
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
150.6A
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Factory Lead Time :
14 Weeks
Power - Peak Pulse :
3000W 3kW
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
Automotive, AEC-Q101, SMLJ
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
12V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
19.9V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Breakdown (Min) :
13.3V