SMLJ120AE3/TR13
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SMLJ120AE3/TR13
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-214AB, SMC
Datasheet
Download
Description
UNI-DIRECTIONAL TVS
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Mount :
Surface Mount
Product Status :
Active
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Type :
Zener
Capacitance @ Frequency :
Series :
Mounting Type :
Surface Mount
Product Category :
ESD Suppressors / TVS Diodes
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C (TA)
Brand :
RoHS :
Compliant
Min Breakdown Voltage :
133 V
Max Operating Temperature :
150 °C
Package :
Tape and Reel (TR)
Peak Pulse Power :
3 kW
Max Reverse Leakage Current :
2 µA
Power - Peak Pulse :
3000W (3kW)
Reverse Standoff Voltage :
120 V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
193V
Unidirectional Channels :
1
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
120V
Peak Pulse Current :
15.6 A
Base Product Number :
SMLJ120
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
15.6A
Subcategory :
TVS Diodes / ESD Suppression Diodes
Voltage - Breakdown (Min) :
133V
Element Configuration :
Single
Packaging :
Tape and Reel
Power Line Protection :
No
Test Current :
1 mA
Supplier Device Package :
SMLJ (DO-214AB)
Min Operating Temperature :
-65 °C
Microchip
Clamping Voltage :
193 V