SMK-R360-1.0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SMK-R360-1.0
Manufacturer
Isabellenhütte
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RESISTOR - ISA-PLAN SHUNT, 0.36,
Manufacturer :
Isabellenhütte
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Product Status :
Active
Resistance :
360 mOhms
Features :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Package :
Tape and Reel (TR)
Failure Rate :
Operating Temperature :
-65°C ~ 170°C
Height - Seated (Max) :
0.028 (0.70mm)
Composition :
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.120 L x 0.060 W (3.05mm x 1.52mm)
Supplier Device Package :
Ratings :
Power (Watts) :
1W
Series :
SMK
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Number of Terminations :
2
Datasheets
SMK-R360-1.0
SMK Series, -, 360 mOhms, 1W, ±1%, -65°C ~ 170°C