SMI12-5-KW-P6
Mfr.Part #
SMI12-5-KW-P6
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 10W
Level VI, CoC Tier 2
Mounting Style :
Wall Mount
Minimum Operating Temperature :
- 10 C
Input Connector :
Multi-Blade
Operating Temperature :
-10°C ~ 40°C
Connector Type :
Barrel Connector
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC
No Load Power Consumption :
75mW (Max)
Power (Watts) :
10 W
Approvals :
CE, PSE, RCM, UL/cUL
Product Category :
Wall Mount AC Adapters
Product Type :
Wall Mount AC Adapters
Size / Dimension :
2.72" L x 1.25" W x 1.87" H (69.0mm x 31.8mm x 47.5mm)
Output Connector :
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Current - Output (Max) :
2A
Packaging :
Bulk
Voltage - Output :
5V
Polarization :
Positive Center
Maximum Operating Temperature :
+ 40 C
Number of Outputs :
1 Output
Approval Agency :
CE, cULus, FCC, PSE, RCM
Load Regulation :
Regulated
Input Type :
Multi-Blade (Sold Separately)
Base Product Number :
SMI12
Output Power :
10 W
Standard :
PSE
Brand :
CUI Inc.
CUI Inc.
Cord Length :
59" (1.50m)
Region Utilized :
International
Input Voltage :
90 VAC to 264 VAC
Product :
Interchangeable Plug
Series :
SMI12 (12W)