SMI12-12-KB-P6
Mfr.Part #
SMI12-12-KB-P6
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 12W
Stock
167
In Stock :
167
Product Category :
Approvals :
CE, PSE, RCM, UL/cUL
Voltage - Output :
12V
Subcategory :
AC-DC Power Supply
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC
Standard :
PSE
Mounting Style :
Wall Mount
Input Type :
Multi-Blade (Sold Separately)
Packaging :
Series :
SMI12 (12W)
Polarization :
Positive Center
Product Status :
Active
Minimum Operating Temperature :
- 10 C
Input Voltage :
90 VAC to 264 VAC
International
CUI Inc.
Load Regulation :
Regulated
Input Connector :
Multi-Blade (Sold Separately)
Power (Watts) :
12 W
Output Connector :
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Number of Outputs :
1 Output
Output Power :
12 W
Product Type :
Wall Mount AC Adapters
Product :
Interchangeable Plug
Operating Temperature :
-10°C ~ 40°C
Size / Dimension :
2.72" L x 1.25" W x 1.87" H (69.0mm x 31.8mm x 47.5mm)
Approval Agency :
CE, cUIus, FCC, PSE
Cord Length :
59" (1.50m)
Region :
Universal
Maximum Operating Temperature :
+ 40 C
Connector Type :
Barrel Connector
No Load Power Consumption :
750mW (Max)
Brand :
CUI Inc.
Product Category :
Wall Mount AC Adapters
Current - Output (Max) :
1A