SMI12-5-KW-P5
Mfr.Part #
SMI12-5-KW-P5
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 10W
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC
No Load Power Consumption :
75mW (Max)
Product Category :
Wall Mount AC Adapters
Subcategory :
AC-DC Power Supply
Product :
Interchangeable Plug
Output Connector :
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Standard Number :
Minimum Operating Temperature :
- 10 C
Product Type :
Wall Mount AC Adapters
Current - Output (Max) :
2A
CUI Inc.
Brand :
CUI Inc.
Load Regulation :
Regulated
Cord Length :
59" (1.50m)
Output Power :
10 W
Input Voltage :
90 VAC to 264 VAC
Region :
Universal
Approvals :
CE, PSE, RCM, UL/cUL
Approval Agency :
CE, cULus, FCC, PSE, RCM
Maximum Operating Temperature :
+ 40 C
Series :
SMI12 (12W)
Input Connector :
Multi-Blade
Polarization :
Positive Center
Operating Temperature :
-10°C ~ 40°C
Size / Dimension :
2.72" L x 1.25" W x 1.87" H (69.0mm x 31.8mm x 47.5mm)
Mounting Style :
Wall Mount
Packaging :
Bulk
Voltage - Output :
5V
Input Type :
Multi-Blade (Sold Separately)
Standard :
PSE
Connector Type :
Barrel Connector
Applications :
ITE (Commercial)
Number of Outputs :
1 Output
Power (Watts) :
10 W