SMI12-5-4B-P5
Mfr.Part #
SMI12-5-4B-P5
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 10W
Series :
SMI12 (12W)
Input Voltage :
90 VAC to 264 VAC
Base Product Number :
SMI12
Number of Outputs :
1 Output
Polarization :
Positive Center
Input Connector :
Multi-Blade
No Load Power Consumption :
75mW (Max)
Approval Agency :
CE, cULus, FCC, PSE, RCM
Maximum Operating Temperature :
+ 40 C
Operating Temperature :
-10°C ~ 40°C
Size / Dimension :
2.72" L x 1.25" W x 1.87" H (69.0mm x 31.8mm x 47.5mm)
Subcategory :
AC-DC Power Supply
Region :
Australia, Europe, North America, United Kingdom
Standard Number :
Packaging :
Box
Brand :
CUI Inc.
Load Regulation :
Regulated
Power (Watts) :
10 W
Product Type :
Wall Mount AC Adapters
Output Power :
10 W
Output Connector :
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Voltage - Output :
5V
Efficiency :
Level VI, CoC Tier 2
Connector Type :
Barrel Connector
Product Category :
Wall Mount AC Adapters
Current - Output (Max) :
2A
Minimum Operating Temperature :
- 10 C
Product :
Interchangeable Plug
Approvals :
CE, PSE, RCM, UL/cUL
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC
CUI Inc.
Region Utilized :
International
Mounting Style :
Wall Mount
Standard :
PSE
Cord Length :
59" (1.50m)