SMI12-12-KW-P5
Mfr.Part #
SMI12-12-KW-P5
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 12W
Product Category :
Approvals :
CE, PSE, RCM, UL/cUL
Operating Temperature :
-10°C ~ 40°C
Standard Number :
Cord Length :
59" (1.50m)
Product :
Interchangeable Plug
Input Voltage :
90 VAC to 264 VAC
Series :
SMI12 (12W)
Output Connector :
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Input Type :
Multi-Blade (Sold Separately)
Product Type :
Wall Mount AC Adapters
Polarization :
Positive Center
Package :
Box
Subcategory :
AC-DC Power Supply
Number of Outputs :
1 Output
No Load Power Consumption :
75mW (Max)
Output Power :
12 W
CUI Inc.
Mounting Style :
Wall Mount
Form :
Wall Mount (Class II)
Region :
Universal
Connector Type :
Barrel Connector
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC
Maximum Operating Temperature :
+ 40 C
Size / Dimension :
2.72" L x 1.25" W x 1.87" H (69.0mm x 31.8mm x 47.5mm)
Load Regulation :
Regulated
Voltage - Output :
12V
Approval Agency :
CE, cULus, FCC, PSE, RCM
Power (Watts) :
12 W
Product Category :
Wall Mount AC Adapters
Input Connector :
Multi-Blade
Brand :
CUI Inc.
Base Product Number :
SMI12
Standard :
PSE
Minimum Operating Temperature :
- 10 C
Current - Output (Max) :
1A