SMH150-LPSE-D17-ST-BK
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SMH150-LPSE-D17-ST-BK
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Description
CONN HEADER VERT 34POS 1MM
Manufacturer :
Sullins Connector Solutions
Product Category :
Headers, Male Pins
Current Rating (Amps) :
1A
Number of Rows :
2
Contact Type :
Male Pin
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Body Depth :
0.059 inch
Reliability :
COMMERCIAL
Body Length or Diameter :
0.669 inch
Mount :
Through Hole
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Material :
Phosphor Bronze
Insulation Height :
0.059 1.50mm
Mating Contact Pitch :
0.039 inch
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Contact Finish Thickness - Post :
Flash
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Length - Post :
0.098 2.50mm
Number of Positions Loaded :
All
Factory Lead Time :
4 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Number Of PCB Rows :
2
Contact Length - Mating :
0.071 1.80mm
Plating Thickness :
10μin
Pitch - Mating :
0.039 1.00mm
Overall Contact Length :
0.228 5.80mm
HTS Code :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Conductors :
ONE
Reference Standard :
UL
Mounting Type :
Through Hole
Published :
Style :
Board to Board
Connector Type :
Header
Contact Shape :
Square
ECCN Code :
EAR99
Shrouding :
Unshrouded
Row Spacing - Mating :
0.039 (1.00mm)
Dielectric Withstanding Voltage :
300VAC V
Packaging :
Bulk
Termination :
Solder
Insulation Color :
Black
Insulation Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Series :
SMH
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Positions :
34
Length - Termination :
0.098 inch
Terminal Pitch :
0.9906mm
SMH Series 2-Row Header Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 34-Position Board to Board 0.059 1.50mm Height