SMH100-LPSE-S20-SD-BK
Mfr.Part #
SMH100-LPSE-S20-SD-BK
Description
CONN HEADER SMD 20POS 1MM
Total Number of Contacts :
20
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Current Rating (Amps) :
1A
Contact Length - Mating :
0.065 1.65mm
Contact Type :
Male Pin
HTS Code :
Mating Contact Pitch :
0.039 inch
Body Breadth :
0.05 inch
Pitch - Mating :
0.039 1.00mm
Insulation Height :
0.039 1.00mm
Number of Positions :
20
Dielectric Withstanding Voltage :
300VAC V
Terminal Pitch :
2.0066mm
Header
Body Length or Diameter :
0.787 inch
SMH Series 1-Row Header Solder Phosphor Bronze Tube Surface Mount Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 20-Position Board to Board 0.039 1.00mm Height