SMH100-LPSE-S17-SD-BK
Mfr.Part #
SMH100-LPSE-S17-SD-BK
Description
CONN HEADER SMD 17POS 1MM
Terminal Pitch :
2.0066mm
UL94 V-0
HTS Code :
Current Rating (Amps) :
1A
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Contact Resistance :
20mOhm
Body Breadth :
0.05 inch
Pitch - Mating :
0.039 1.00mm
Insulation Height :
0.039 1.00mm
Number of Positions :
17
Dielectric Withstanding Voltage :
300VAC V
Unshrouded
Body Length or Diameter :
0.669 inch
Contact Length - Mating :
0.065 1.65mm
Total Number of Contacts :
17
Mating Contact Pitch :
0.039 inch
Published :
SMH Series 1-Row Header Solder Phosphor Bronze Tube Surface Mount Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 17-Position Board to Board 0.039 1.00mm Height