SMH100-LPSE-S14-SD-BK
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SMH100-LPSE-S14-SD-BK
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Description
CONN HEADER SMD 14POS 1MM
Manufacturer :
Sullins Connector Solutions
Product Category :
Headers, Male Pins
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Contact Finish - Mating :
Gold
Body Breadth :
0.05 inch
Terminal Pitch :
2.0066mm
Number of Positions Loaded :
All
Contact Finish Thickness - Post :
10.0μin 0.25μm
Shrouding :
Unshrouded
Published :
Insulation Height :
0.039 1.00mm
Style :
Board to Board
HTS Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Type :
Male Pin
Insulation Color :
Black
Current Rating (Amps) :
1A
Termination :
Solder
Mount :
Surface Mount
Connector Type :
Header
Fastening Type :
Push-Pull
Reference Standard :
UL
ECCN Code :
EAR99
Reliability :
COMMERCIAL
Packaging :
Tube
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Dielectric Withstanding Voltage :
300VAC V
Contact Shape :
Square
Number of Conductors :
ONE
Insulation Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Rows :
1
Mounting Type :
Surface Mount
Mating Contact Pitch :
0.039 inch
Number of Positions :
14
Contact Length - Mating :
0.065 1.65mm
Factory Lead Time :
4 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Material :
Phosphor Bronze
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Resistance :
20mOhm
Pitch - Mating :
0.039 1.00mm
Number Of PCB Rows :
2
Series :
SMH
Total Number of Contacts :
14
SMH Series 1-Row Header Solder Phosphor Bronze Tube Surface Mount Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 14-Position Board to Board 0.039 1.00mm Height