SMH100-LPSE-S14-SC-BK
Mfr.Part #
SMH100-LPSE-S14-SC-BK
Description
CONN HEADER SMD 14POS 1MM
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Current Rating (Amps) :
1A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
HTS Code :
Pitch - Mating :
0.039 1.00mm
Number of Positions :
14
Total Number of Contacts :
14
Contact Resistance :
20mOhm
Contact Length - Mating :
0.065 1.65mm
Mating Contact Pitch :
0.039 inch
Terminal Pitch :
2.0066mm
Body Breadth :
0.05 inch
ECCN Code :
EAR99
Insulation Height :
0.039 1.00mm
Dielectric Withstanding Voltage :
300VAC V
10.0μin 0.25μm
SMH Series 1-Row Header Solder Phosphor Bronze Tube Surface Mount Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 14-Position Board to Board 0.039 1.00mm Height