SMH100-LPSE-S12-SD-BK
Mfr.Part #
SMH100-LPSE-S12-SD-BK
Description
CONN HEADER SMD 12POS 1MM
Number of Rows :
1
HTS Code :
Dielectric Withstanding Voltage :
300VAC V
Mounting Type :
Surface Mount
Body Breadth :
0.05 inch
ROHS3 Compliant
Total Number of Contacts :
12
Number of Positions :
12
Contact Resistance :
20mOhm
Contact Length - Mating :
0.065 1.65mm
Insulation Height :
0.039 1.00mm
Current Rating (Amps) :
1A
Mating Contact Pitch :
0.039 inch
Pitch - Mating :
0.039 1.00mm
Mount :
Surface Mount
Series :
SMH
ECCN Code :
EAR99
Terminal Pitch :
2.0066mm
Packaging :
Tube
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Body Length or Diameter :
0.472 inch
Liquid Crystal Polymer (LCP)
SMH Series 1-Row Header Solder Phosphor Bronze Tube Surface Mount Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 12-Position Board to Board 0.039 1.00mm Height