SMH100-LPSE-S10-SD-BK
Mfr.Part #
SMH100-LPSE-S10-SD-BK
Description
CONN HEADER SMD 10POS 1MM
Insulation Height :
0.039 1.00mm
Dielectric Withstanding Voltage :
300VAC V
Body Breadth :
0.05 inch
Mating Contact Pitch :
0.039 inch
Body Length or Diameter :
0.394 inch
Pitch - Mating :
0.039 1.00mm
Number of Positions :
10
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Contact Length - Mating :
0.065 1.65mm
Contact Resistance :
20mOhm
Current Rating (Amps) :
1A
Total Number of Contacts :
10
Terminal Pitch :
2.0066mm
Published :
HTS Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
SMH Series 1-Row Header Solder Phosphor Bronze Tube Surface Mount Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 10-Position Board to Board 0.039 1.00mm Height