SMH100-LPSE-S09-SD-BK
Mfr.Part #
SMH100-LPSE-S09-SD-BK
Description
CONN HEADER SMD 9POS 1MM
Body Breadth :
0.05 inch
Terminal Pitch :
2.0066mm
Contact Length - Mating :
0.065 1.65mm
Number of Positions :
9
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Contact Resistance :
20mOhm
Insulation Height :
0.039 1.00mm
Body Length or Diameter :
0.354 inch
Pitch - Mating :
0.039 1.00mm
Dielectric Withstanding Voltage :
300VAC V
Total Number of Contacts :
9
Current Rating (Amps) :
1A
Surface Mount
SMH Series 1-Row Header Solder Phosphor Bronze Tube Surface Mount Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 9-Position Board to Board 0.039 1.00mm Height