SMH100-LPSE-S04-SC-BK
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SMH100-LPSE-S04-SC-BK
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Description
CONN HEADER SMD 4POS 1MM
Manufacturer :
Sullins Connector Solutions
Product Category :
Headers, Male Pins
Number of Positions Loaded :
All
Reference Standard :
UL
Style :
Board to Board
Termination :
Solder
Contact Resistance :
20mOhm
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Dielectric Withstanding Voltage :
300VAC V
Mounting Type :
Surface Mount
Contact Finish Thickness - Post :
10.0μin 0.25μm
Pitch - Mating :
0.039 1.00mm
Series :
SMH
Factory Lead Time :
4 Weeks
Contact Length - Mating :
0.065 1.65mm
Current Rating (Amps) :
1A
Shrouding :
Unshrouded
Mating Contact Pitch :
0.039 inch
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Rows :
1
Number of Conductors :
ONE
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Insulation Height :
0.039 1.00mm
Insulation Color :
Black
Terminal Pitch :
2.0066mm
Packaging :
Tube
Number of Positions :
4
Mount :
Surface Mount
Reliability :
COMMERCIAL
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Published :
ECCN Code :
EAR99
Body Breadth :
0.05 inch
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Type :
Male Pin
Contact Shape :
Square
Connector Type :
Header
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Material :
Phosphor Bronze
Fastening Type :
Push-Pull
Insulation Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Total Number of Contacts :
4
Number Of PCB Rows :
2
SMH Series 1-Row Header Solder Phosphor Bronze Tube Surface Mount Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 4-Position Board to Board 0.039 1.00mm Height