SMH100-LPSE-S02-SC-BK
Mfr.Part #
SMH100-LPSE-S02-SC-BK
Description
CONN HEADER SMD 2POS 1MM
All
Total Number of Contacts :
Number of Rows :
1
Pitch - Mating :
0.039 1.00mm
Mounting Type :
Surface Mount
Mating Contact Pitch :
0.039 inch
Insulation Height :
0.039 1.00mm
Body Length or Diameter :
0.079 inch
Packaging :
Tube
Contact Length - Mating :
0.065 1.65mm
Number of Positions :
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Current Rating (Amps) :
1A
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Contact Finish Thickness - Post :
10.0μin 0.25μm
Body Breadth :
0.05 inch
Dielectric Withstanding Voltage :
300VAC V
SMH Series 1-Row Header Solder Phosphor Bronze Tube Surface Mount Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 2-Position Board to Board 0.039 1.00mm Height